Zarejestruj się

FAQ

Poniżej załączamy kompendium wiedzy na temat Vuyap.
Zagadnienia podzieloną są na bloki tematyczne.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod adresem info@vuyap.com lub pod numerem telefonu +48 58 500 49 99.

INFORMACJE PODSTAWOWE

Co to jest Vuyap ?

Vuyap to pierwsza w Polsce naklejka fundrasingowa, wspierająca zbiórki offline dzięki mobilnym i zbliżeniowym płatnościom bezgotówkowym.

Vuyap to również  platforma z panelem administracyjnym umożliwiającym tworzenie zbiórek i zarządzanie nimi poprzez Panel Beneficjenta (Twórcy Zbiórki).

Jak założyć konto w celu organizacji zbiórki ?

W celu organizacji zbiórki wymagane jest założenie konta na naszej platformie www.vuyap.com.

Możesz założyć nowe konto wykorzystując do tego już posiadane profile Google, Facebook lub stworzyć zupełnie nowe konto za pośrednictwem dowolnego adresu e-mail.

Po założeniu konta musisz potwierdzić przychodzący link autoryzacyjny, zalogować i połączyć się z wybranym operatorem płatności.

Po połączeniu się z wybranym operatorem uzupełnij dane zbiórki – wpisz jej krótki opis, dodaj zdjęcie i gotowe!

Zamów naklejki lub pobierz dostępny kod QR i rozpocznij zbiórkę.

Jak zacząć korzystanie z Vuyap ?

Wejdź na stronę www.vuyap.com , zarejestruj konto, wybierz odpowiedni dla swojej zbiórki typ konta, uzupełnij wymagane dane rejestrowe oraz dane zbiórki. Następnie połącz się z operatorem płatności i gotowe. Teraz możesz pobrać i udostępniać indywidualny kod QR, unikalny link a także prowadzić zbiórki. Jeżeli jesteś zainteresowany otrzymaniem naklejki z Tagiem NFC, zamów je bezpośrednio z naszego sklepu online.

 

Jak wygląda obsługa zbiórki prowadzonej za pomocą Vuyap ?

Jest bardzo prosta. Po rozpoczęciu zbiórki już nic nie musisz robić. Jeżeli darczyńca uaktywni płatność poprzez tag NFC lub kod QR, dalej wszystko wykonuje na swoim telefonie bez Twojego udziału. Co ważne, naklejki z tagami NFC nie wymagają żadnego zasilania, podobnie jak kody QR. Po ich zaimplementowaniu nie wymagają już żadnej dodatkowej obsługi.

INFORMACJE FINANSOWE

Ile kosztuje korzystanie z Vuyap ?

Korzystanie z Vuyap nie generuje żadnych stałych kosztów miesięcznych w postaci opłat abonamentowych czy subskrypcyjnych.

Wszystkie opłaty związane z korzystaniem z Vuyap pobierane są automatycznie od kwot przekazywanych przez darczyńców.

Zakładanie konta jest darmowe i nie generuje również żadnych opłat wstępnych.

Czy mogę dochodzić zwrotu przekazanych środków w momencie omyłkowo przekazanej kwoty ?

Tak. W tym celu skontaktuj się bezpośrednio z twórcą zbiórki .

Sugerujemy kontakt telefoniczny oraz napisanie wiadomości e-mail. Twórca zbiórki ma narzędzia służące do obsługi procedury zwrotu od operatora płatności.

Jak księgować wpływy ze zbiórek ?

W celu księgowania wpłat użytkownik otrzymuje dwa kosztowe dokumenty finansowe:

  1. Fakturę od Posbit sp. z o.o. sp. k (Vuyap) za opłatę wynikającą z korzystania z platformy www.vuyap.com. Zastosowana stawka VAT to 23%.
  2. Fakturę od operatora płatności firmy Stripe, na wartość prowizji, która również stanowić będzie koszt. Zastosowana stawka VAT to 0%.

Należy zaksięgować oba dokumenty.

Saldo wpływów / Przychody

Środki czyli otrzymanie darowizny bezgotówkowej, powodują dla lokalu gastronomicznego uzyskanie nieodpłatnego świadczenia, stanowiącego przychód podatkowy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

W celu uzyskania bardziej szczegółowej interpretacji księgowej, skontaktuj się z nami wysyłając wiadomość na adres: support@vuyap.com

Posiadam biznesowe konto Vuyap, czy muszę zapłacić podatek VAT od otrzymanych środków ?

Nie. Środki pozyskane przy pomocy Vuyap to darowizna i zwolnione są z podatku VAT w myśl art.7 1 ustawy z dnia 11 marca 2014 o podatku VAT.

Jak szybko środki trafią na mój rachunek bankowy ?

Środki z przeprowadzonej zbiórki księgowane są w czasie rzeczywistym na Twoim indywidualnym koncie operatora płatności. Dyspozycja wypłaty środków może następować automatycznie lub we wskazanych interwałach.

(raz dziennie, tygodniowo, miesięcznie, etc.)

 

Czy muszę posiadać specjalną aplikację aby przekazać datek ?

Vuyap to również unikalny, prosty i bezpieczny proces płatności w 3 kliknięciach, realizowany za pomocą Google Pay i Apple Pay. Nie wymaga terminala płatniczego ani dedykowanej aplikacji mobilnej. Płatność jest wywoływana naklejką z chipem lub kodem QR.

BEZPIECZEŃSTWO

Czy skanowanie naklejki jest bezpieczne ?

Jak najbardziej skanowanie naklejki jest bezpieczne ponieważ wywołuje dedykowaną stronę płatności szyfrowaną bezpiecznym protokołem https.

Wszystkie płatności dodatkowo autoryzowane są przez operatorów płatności w zależności od zbiórki będzie to Blue Media S.A lub Stripe.

Płatności posiadają certyfikat PCI Service Provider Level 1, który jest najwyższym możliwym certyfikatem bezpieczeństwa na rynku płatności online.

Vuyap nie przetrzymuje danych kart płatniczych , są one szyfrowane i zabezpieczone przez operatora płatności.

Jaka instytucja płatnicza obsługuje procedowanie płatności i ich przekazywanie za pośrednictwem Vuyap ?

Do wyboru masz dwóch operatorów płatności w zależności od typu zbiórki. Posiadamy podpisane umowy z Blue Media S.A oraz Stripe Payments Limited.

Blue Media S.A to dostawca rozwiązań do obsługi transakcji elektronicznych i wsparcia sprzedaży on-line: od automatyzacji domowych płatności po kompleksowe, szyte na miarę serwisy dla bankowości elektronicznej. Blue Media S.A jest aktualnie największym krajowym operatorem płatności, zarejestrowany w KNF jako Krajowa Instytucja Płatniczna. Obecni na rynku od 1999 roku.

Stripe to jedna z największych firm obsługujących płatności internetowe na świecie. Firma założona w 2010 roku w USA działa w ponad 25 krajach ( w Polsce od jesieni 2019 r.), a wśród swoich klientów ma m.in.: Google, Facebook, Uber, Booking.com, Amazon czy Spotify. Stripe obsługuje płatności w 130 walutach i współpracuje m. in. z Apple Pay i Google Pay.

 

Czy Vuyap ma dostęp do danych mojego portfela mobilnego ?

Nie. Vuyap nie analizuje, nie przetrzymuje i nie przetwarza żadnych danych Twoich kart płatniczych. Procedowanie płatności jest w gestii operatorów płatności , które działają pod nadzorem Krajowych i Europejskich Instytucji Nadzoru Finansowego.

Czy przekazane przez mnie środki trafią bezpiecznie na docelowy rachunek twórcy zbiórki ?

Tak , proces autoryzacji  profilu i rachunku bankowego twórcy zbiórki przebiega bezpośrednio w momencie jego integracji z operatorem płatności.

Ryzyko nieprawidłowości jest w tym momencie wyeliminowane praktycznie do 0.

NAKLEJKI / VUYAPY

Czy jestem w stanie analizować saldo albo zaangażowanie użytkowników w stosunku do każdej naklejki ?

Oczywiście. Po zalogowaniu się do panelu użytkownika w zakładce  / Przegląd możesz sprawdzić swoje aktualne sumaryczne saldo naklejek. W zakładce / Naklejki możesz sprawdzić szczegółowe dane dotyczące poszczególnych Vuyapów.

 

Jak sprawdzić saldo naklejek oraz jakie kwoty wygenerowała konkretna naklejka?

Wszystkie dane możesz śledzić i analizować po zalogowaniu się do panelu użytkownika pod adresem https://vuyap.com/login.

Po zalogowaniu się w sekcji  –Przegląd https://vuyap.com/dashboard/overview możesz sprawdzić aktualne saldo, liczbę interakcji i inne szczegóły.

W sekcji – Naklejka : https://vuyap.com/dashboard/stickers możesz zapoznać się z danymi dotyczącymi konkretnej naklejki.

Ile czasu trwa realizacja zamówienia spersonalizowanej naklejki?

Realizacja zamówienia zajmuje do 2 dni roboczych od złożenia zamówienia + czas wysyłki. Naklejki wysyłamy Pocztą Polską, przesyłką rejestrowaną. Poczta Polska deklaruje, że doręczenie następuję do 2 dni roboczych od daty nadania. Zatem łączny czas doręczenie zamówienia wynosi do 4 dni roboczych.

W jaki sposób zamówić naklejkę z tagiem NFC i wygenerować kod QR?

Kod QR jest do pobrania za darmo po zalogowaniu się na portal Vuyap.

Naklejki możesz zamówić bezpośrednio po zalogowaniu się do panelu w zakładce Sklephttps://vuyap.com/dashboard/shop

TECHNOLOGIA

Za pomocą jakiego telefonu mogę przekazać datek używając Vuyap?

Datki możesz przekazywać za pomocą każdego smartfona posiadającego dostęp do Internetu. Jeżeli chcesz w pełni wykorzystywać możliwość przekazywania datków za pomocą technologii NFC, system operacyjny Twojego smartfona powinien wspierać tę technologię.

 

Dla Androida : wersja 4.4 lub wyższa

Dla iOs : wersja 12 lub wyższa

Nie korzystam z Google Pay i Apple Pay czy mogę przekazać datek?

Tak, wymaga to jednak podania danych karty płatniczej w momencie przekazywania środków. Proces jest w pełni bezpieczny, gdyż zarówno Stripe jak Blue Media, przestrzegają najwyższych wzorców branży płatniczej.

Wszystkie płatności są certyfikowane zgodnie ze standardem PCI, będącym światową normą ustaloną przez organizacje finansowe w celu ochrony danych posiadaczy kart.

W przypadku Blue Media S.A. występują jeszcze inne metody płatności takie jak: BLIK czy szybkie przelewy bankowe online.

Co to jest technologia NFC?

NFC to skrót od angielskiego Near Field Communication. NFC to nic innego jak technologia komunikacji bliskiego zasięgu, pozwalająca drogą radiową przesyłać dane na bliskie odległości (max. do 20 cm). Używanie technologii NFC nie wymaga parowania urządzeń pomiędzy którymi następuje komunikacja i jest w pełni bezpieczne.

Jak przekazać darowiznę za pomocą mojego telefonu?

W celu wywołania strony płatności należy przyłożyć smartfon do naklejki lub zeskanować kod QR za pomocą aparatu fotograficznego w telefonie.

Po tej czynności zostaniesz automatycznie przeniesiony do strony płatności założonej przez twórcę zbiórki. Wybierz jedną z dostępnych kwot lub wpisz własną , wybierz formę płatności, zatwierdź płatność i gotowe.

Czy muszę posiadać dostęp do Internetu w momencie skanowania Vuyap?

Tak powinieneś mieć dostęp do Internetu w celu sfinalizowania przekazania środków. Jeżeli w momencie przekazywania środków będziesz offline możesz dokończyć transakcje odświeżając wywołaną stronę zbiórki kiedy znów będziesz on-line.

Czy muszę posiadać specjalną aplikację aby przekazać datek?

W celu przekazania wsparcia nie musisz instalować żadnej dedykowanej aplikacji. Jedyne czego potrzebujesz to telefon z dostępem do Internetu oraz skonfigurowanym portfelem mobilnym (Apple Pay, Google Pay). Jeśli już wcześniej korzystałeś z płatności telefonem to i teraz nie powinno być problemu.

 

Dlaczego mój telefon nie reaguje na zbliżenie do TAGA NFC?

Prawdopodobnie posiadasz starszy telefon, który nie obsługuje jeszcze technologii NFC lub masz wyłączone NFC w swoim telefonie. Nie przejmuj się – możesz przekazać datek skanując aparatem telefonu kod QR znajdujący się na naklejce.

 

Po włączeniu kamery w telefonie i skierowaniu na naklejkę nic się dzieje…

Całkiem możliwe, że system Twojego telefonu natywnie nie skanuje kodów QR. Pobierz aplikację do skanowania kodów QR ze sklepu on-line, dedykowanego dla Twojego telefonu i zacznij korzystać z Vuyap.

 

Od dłuższego czasu płacę telefonem ale po zbliżeniu do naklejki nic się nie dzieje. Dlaczego?

Bardzo prawdopodobne, że płacisz telefonem bezpośrednio za pomocą dedykowanej aplikacji płatniczej a nie za pomocą portfela mobilnego. Jeśli chcesz przekazywać datki korzystając z naklejek, powinieneś skonfigurować w swoim telefonie portfel mobilny. Jeśli posiadasz telefon z systemem operacyjnym Android – konfiguracji należy dokonać w aplikacji Google Pay, a jeśli na Twoim telefonie znajduje się system iOS – konfigurację należy wykonać w ustawieniach w sekcji – Wallet.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Napisz do nas

Vuyap wykorzystuje pliki cookies oraz inne technologie w celach analitycznych i marketingowych, aby zapewnić
Ci najlepsze wrażenia podczas korzystania z serwisu oraz dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań.
Jeżeli odrzucisz pliki cookies możliwe, że nie będziesz mógł korzystać ze wszystkich funkcjonalności serwisu.
Aby temu zapobiec, możesz zaakceptować pliki cookies klikając przycisk OK.
Chcesz uzyskać więcej informacji? Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności i Polityką Plików Cookies.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close